Kraków: ten komputer zastąpi strzykawki

 Setki dentystów i setki innowacyjnych rozwiązań, które zrewolucjonizują leczenie zębów. Już w czwartek (19 marca) w Krakowie ruszają targi stomatologiczne KRAKDENT. Na targach pokazany zostanie m.in. komputer do bezbolesnego podawania znieczuleń, który ma szansę całkowicie zastąpić tradycyjne strzykawki. To rewolucje urządzenie, które zapewnia komputerową kontrolę całego zabiegu, zostało stworzone przez amerykańskich naukowców, a pomogły im w tym… wojskowe patenty armii USA. To pierwsze tak skuteczne rozwiązanie, które ma przełamać lęk Polaków przed leczeniem zębów i bólem.

Mikroprocesor zamiast ręki lekarza

Nie ręka lekarza, a mikroprocesor będzie teraz kontrolował tempo z jakim podawane zostanie znieczulenie przed zbiegiem u dentysty. Już w najbliższy czwartek w Krakowie zostanie zaprezentowane urządzenie, które ma sprawić, że tradycyjny strzykawki wylądują w koszu. Powód?

Nowy sposób podawania znieczulenia jest całkowicie bezbolesny. W znieczuleniu Wand to komputer steruje zarówno prędkością podawania znieczulenia, jak i dozowaniemilościpłynu znieczulającego.  Dzięki temu wnika on w tkanki powolii nie powoduje charakterystycznego rozpierającego bólu.

Co więcej, stosując odpowiednie techniki, dentyści będą mogli teraz znieczulić pojedynczy ząb wymagający leczenia, eliminując całkowicie efekt odrętwienia połowy twarzy, jaki często towarzyszy zastrzykowi znieczulającemu podawanemu tradycyjną strzykawką.

Zmiana po 150-latach

To pierwsza tak duża zmiana w znieczuleniach od 150-lat, kiedy to do użytku wprowadzono strzykawki i karpule. Nowe urządzenie w niczym nie przypomina dawnego narzędzia, coma znaczenie zwłaszcza dla osób, które wpadają w panikę już na sam widok igły i strzykawki. Co zamiast tego zobaczy teraz pacjent?

Komputer Wand ma zaledwie 25 cm i bardziej przypomina… toster. Zakończony jest wężykiem z przypominającą długopis końcówką tzw. magiczną różyczką (wand – ang. różdżka). To właśnie w niej ukryta jest igła niezwykle cienka igła, której czubek otulony jest sączącym się cały czas płynem znieczulającym. Dzięki temukontakt tkanek dziąsła z igłą jest łagodny i bezbolesny.

Posłuży do walki z lękiem Polaków

Nowe urządzenie ma szansę zmienić podejście do leczenia wielu pacjentów.  Dziś aż 40 proc. Polaków deklaruje, że boi się wizyt u dentysty z powodu strachu przed bólem. 66proc. ma złe doświadczenia związane z bólem podczas znieczulenia strzykawką, a ponad 7 proc.w ogóle nie leczy zębów, wielu z ze strachu- podaje portal Dentysta.eu

Tymczasem, Wand po pierwsze, eliminuje ból podczas podawania znieczulenia, sprawiając, że leczenie staje się delikatniejsze, jest to, więc rozwiązanie dla osób cierpiących m.in. na dentofobię, czyli paniczny lęk przed dentystą i bólem. Po drugie, znikają same strzykawki – Wand w niczym ich nie przypomina. Taki trik psychologiczny jest z kolei ważny dla osób, których odstrasza sam jej widok. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.

Kraków daje dobry przykład

Komputerowe znieczulenie już przyjmuje się w Polsce. Na ponad 20 tys. praktyk stomatologicznych, już 800 znieczula tym urządzeniem. Najwięcej komputerów pracuje w… Krakowie. W mieście działa aż 65 gabinetów podających znieczulenie w bezbolesny sposób. W całej Małopolsce jest ich aż 160! Część z nich już całkowicie zrezygnowała ze znieczulania strzykawkami lub karpulami.

 

Więcej informacji: www.wand.pl lub www.lagodnie.pl